ŚLADAMI SZAMOTULSKICH ŻYDÓW
„ To była wspaniała i bardzo odważna kobieta” -
Sendlerowa oczami naszego Gościa - pani Anny Bikont
Piątkowe przedpołudnie przeszło do historii naszej szkoły pod znakiem literatury. Zaproszenie na spotkanie z młodzieżą przyjęła pani Anna Bikont. W przeszłości dziennikarka podziemnej prasy solidarnościowej, potem „Gazety Wyborczej”, obecnie także pisarka. Jej reportaże doceniane są w Europie i Stanach Zjednoczonych. Czujemy się zaszczyceni tym bardziej, że kalendarz naszego Gościa jest wypełniony między innymi z powodu licznych nagród, które otrzymuje za ostatnią książkę pt. „Sendlerowa. W ukryciu”. We wtorek Anna Bikont odebrała Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego, a w piątkowe popołudnie Nagrodę Miasta Poznania im. Stanisława Barańczaka; jej ostatnia książka jest też nominowana do Nagrody Literackiej Nike.
Spotkanie z młodzieżą dotyczyło problematyki holocaustu obecnego w dwóch książkach - „My z Jedwabnego” oraz „Sendlerowa.
W ukryciu”. Celem autorki, jak nam sama zdradziła, jest wydobywanie z niepamięci losów Żydów polskich. Nie są to więc doświadczenia radosne i łatwe. Słuchacze zainteresowani byli nie tylko rzeczywistością wojenną, losami dzieci żydowskich, ale też warsztatem pisarskim. Wysłuchaliśmy opowieści o niełatwym zdobywaniu informacji, o potrzebie weryfikacji wspomnień, docieraniu do źródeł i dokumentów rozproszonych dziś na całym świecie. Rozmawialiśmy o źródłach ludobójstwa i jego obecności również współcześnie. Zastanawialiśmy się nad istotą odwagi, która determinowała działania ludzi w okrutnej rzeczywistości wojennej, ale też o dzisiejszym jej wymiarze. Jak się okazuje bowiem, czasy się zmieniają, a natura człowieka nie. Młodzież pytała też o politykę państwa i zmiany w prawie dotyczącym omawianych problemów.
Spotkanie z Anną Bikont odbyło się z myślą o kontynuacji realizowanego w naszej szkole w ubiegłym roku projektu edukacyjnego „Śladami szamotulskich Żydów”, który miał na celu poszerzenie wiedzy uczniów na temat historii, tradycji i kultury żydowskiej, a także obudzenie w nich wrażliwość na odmienność kulturową i religijną. Ponadto mamy nadzieję, że wizyta w szkole tak cenionej dziennikarki i pisarki skłoni naszych uczniów do sięgania po książki, które w rzetelny sposób podejmują trudne tematy, tym samym pomogą
im w rozumieniu świata, w którym żyją.